Zadzwoń do nas

Dziś jest wtorek 28 maja 2024 imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm

Miejscowość położona wzdłuż potoku Trzebinka, który płynie przez całą wieś, dzieląc ją niejako na dwie połowy. Wzdłuż tego potoku prowadzi droga wiodąca z Żywca do Juszczyny, która jest niejako osią całej wsi.

Od wschodu Trzebinia poprzez wzniesienia Tokarki (568 m n.p.m.) oraz Pawlackiego Wierchu (734 m n.p.m.) graniczy z Przyłękowem. Na zachodzie opiera się o wzniesienie Kępy (568 m n.p.m.).

W układzie równoleżnikowym na południu granica Trzebini przebiega przez tzw. Gropek, doskonałe miejsce widokowe na dolinę rzeki Soły, a na północy Trzebinia graniczy z obszarem administracyjnym miasta Żywca, biegnącym w dolinie rzeki Koszarawy.

Wzmianki etymologiczne o pochodzeniu nazwy Trzebinia można odnaleźć w cytowanym już „Dziejopisie " Komonieckiego, który pisze „.. iż tam na tym miejscu byli naprzód osadzeni bracia trzej nazywani Trzej Bieniowie, którzy się o te grunta ustawicznie bili, i od nich Trzebinia na­zwana.

Aktualnie jest to druga po Świnnej wieś w gminie, pod względem ilości mieszkańców i gospo­darstw. Zamieszkuje ją około 1800 obywateli tworzących 415 gospodarstw rodzinnych.